X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA YAPTI!

Son zamanlarda en çok tartışılan, Avrupa ülkelerini hariç tutarak sadece Türkiye'yi ele alan gizlilik sözleşmesi ilkeleri tüm kullanıcılar tarafından tepki ile karşılandı. WhatsApp , 8 Şubat'ta geçerli olacak yeni Gizlilik İlkelerini geri çektiğini söylese de bir çok kullanıcının aklında soru işareti bıraktı. Özellikle şirketin kullanıcı verilerini Facebook ve türevleriyle paylaşacak olması, kullanıcıları bir hayli tedirgin etmiş bulunmakta. Gizlilik sözleşmesinin amacı, kullanıcıların tüm verilerine erişebilir durumda olması, bunları kullanıp işleyebilmesi, yasal zemin altında yapılabilir hale getirmesidir. Bu ilkelere göre kullanıcılara ait bir çok veri, Facebook ile paylaşılacak olmasıydı.

WHATSAPP'TAN GELEN RESMİ AÇIKLAMAYA GÖRE

  • Bu güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.


  • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.  Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.  Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Açıklamalarında bulundu.Böylece Gizlilik Sözleşmesi İlkerlerini geri çektiğini açıkladı. Bu durum kullanıcıların başka alternatif platformlara yönelmesine sebep oldu. Peki başka platformlar ne kadar güvenli ve hangi bilgilerimize ulaşılabilirlik sağlamakta?

Uygulama mağazasında ilk sıraya yerleşen Telegram'ı, Signal ve BİP takip etmekte.Signal Elon Musk'ın tavsiyesinin ardından 2 gün içinde 100 bin, BİP ise son 24 saatte 1 milyondan fazla indirmeye sahip oldu.Telegram, BİP ve Signal'in Whatsapp'tan farkları nedir?

<p><b><span style="font-size: 18px;">TELEGRAM</span></b></p><p>Güvenlik ve gizlilik özellikleriyle akla ilk gelen alternatif Telegram, gizli sohbet özelliği, kendi kendini yok eden ve sunucularda depolanmadığı iddia edilen mesajlar dikkat çeken en önemli özellikler arasında yer alıyor. Uygulamanın kurucusu Pavel Durov, aslında Facebook ve WhatsApp'tan farklı olarak verilerin gizliliğini savunuyor. Bu nedenle sürgünde yaşamak zorunda olan Durov'un uygulaması geçtiğimiz yıllarda ülkesinde yasaklandı. Üstelik bu yasağın sebebi Durov'un Rusya Gizli Servisi'ne şifrelenmiş mesajların anahtarını vermeyi reddetmesiydi.<br></p>

TELEGRAM

Güvenlik ve gizlilik özellikleriyle akla ilk gelen alternatif Telegram, gizli sohbet özelliği, kendi kendini yok eden ve sunucularda depolanmadığı iddia edilen mesajlar dikkat çeken en önemli özellikler arasında yer alıyor. Uygulamanın kurucusu Pavel Durov, aslında Facebook ve WhatsApp'tan farklı olarak verilerin gizliliğini savunuyor. Bu nedenle sürgünde yaşamak zorunda olan Durov'un uygulaması geçtiğimiz yıllarda ülkesinde yasaklandı. Üstelik bu yasağın sebebi Durov'un Rusya Gizli Servisi'ne şifrelenmiş mesajların anahtarını vermeyi reddetmesiydi.

SİGNAL

Mesajlaşma uygulamaları arasında en şeffafı Signal, tamamen açık kaynak kodlu. Bu sayede gizlilik ve güvenlik açıklıkları tüm uzmanlar tarafından sürekli iyileştirilebiliyor. Hatta, WhatsApp, uygulamasına eklediği şifreleme özelliği için Signal protokolünü kullanıyor.

Open Whisper Systems tarafından, tamamen kar amacı gütmeden geliştirilen Signal, tüm mesajlarınızı baştan uca şifreliyor ve bu, uygulamada varsayılan özellik olarak sunuluyor. Sunucularından metadata kaydı tutmayan Signal'ın, en fazla, kullanıcıların sunucusuna en son ne zaman bağlandığı bilgisini kaydettiği belirtiliyor. Bu da saat/dakika/saniye formatında değil, yalnızca gün bilgisi olarak giriliyor. 

<p><b><span style="font-size: 18px;">SİGNAL</span></b></p><p>Mesajlaşma uygulamaları arasında en şeffafı Signal, tamamen açık kaynak kodlu. Bu sayede gizlilik ve güvenlik açıklıkları tüm uzmanlar tarafından sürekli iyileştirilebiliyor. Hatta, WhatsApp, uygulamasına eklediği şifreleme özelliği için Signal protokolünü kullanıyor.</p><p></p><p>Open Whisper Systems tarafından, tamamen kar amacı gütmeden geliştirilen Signal, tüm mesajlarınızı baştan uca şifreliyor ve bu, uygulamada varsayılan özellik olarak sunuluyor. Sunucularından metadata kaydı tutmayan Signal'ın, en fazla, kullanıcıların sunucusuna en son ne zaman bağlandığı bilgisini kaydettiği belirtiliyor. Bu da saat/dakika/saniye formatında değil, yalnızca gün bilgisi olarak giriliyor. </p>
<p><b><span style="font-size: 18px;">BİP</span></b></p><p>BiP'in birçok mağazada satılan açıklamasına göre; güvenli, kullanımı kolay ve ücretsiz bir iletişim ve yaşam platformudur. BiP, akıllı telefonlarda operatör fark etmeksizin kullanılabilen bir uygulamadır. BiP bu iletişimi sağlayabilmek için telefonunuzun internet bağlantısını kullanır.<br></p><p>Turkcell CEO'su Murat Erkan, bugün paylaştığı bir LinkedIN gönderisiyle yerli uygulama BiP’i son 24 saatte 1 milyon 124 bin kişinin indirdiğini açıkladı. Murat Erkan; "Operatör fark etmeksizin 192 ülkede Turkcell güvencesi ile kullanılan BiP’e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz." dedi.<br></p><p><b><br></b></p>

BİP

BiP'in birçok mağazada satılan açıklamasına göre; güvenli, kullanımı kolay ve ücretsiz bir iletişim ve yaşam platformudur. BiP, akıllı telefonlarda operatör fark etmeksizin kullanılabilen bir uygulamadır. BiP bu iletişimi sağlayabilmek için telefonunuzun internet bağlantısını kullanır.

Turkcell CEO'su Murat Erkan, bugün paylaştığı bir LinkedIN gönderisiyle yerli uygulama BiP’i son 24 saatte 1 milyon 124 bin kişinin indirdiğini açıkladı. Murat Erkan; "Operatör fark etmeksizin 192 ülkede Turkcell güvencesi ile kullanılan BiP’e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz." dedi.


HANGİ UYGULAMALAR HANGİ VERİLERİMİZE ERİŞEBİLİYOR?

VERİLER WHATSAPP TELEGRAM SİGNAL BİP
Telefon Numarası + + + +
Rehber + + +
Cihaz Kimliği + + +
Yaklaşık Konum + +
Satın Alma Geçmişi + +
Fotoğraf/Video +
Ses Verileri +
Performans Verileri + +

WhatsApp'ta yaşanan kullanıcı göçü, belki de kişisel veriler konusunda herkesin bilinçlenmesi için ilk adım olacaktır. Farklı uygulamaların kullandıkları kişisel veriler, verileri nerede tuttukları, servis sağlayıcıların kaydettiği kullanıcı verileri bunları kimlerle paylaştığı ve bu yönde ne kadar transparan olduğu gibi uzayan bir listenin gözden geçirilmesi yönüyle başlangıç olmasını umut ederiz.

İletişim

Cogen Yazılımın ayrıcalıklı dünyasın da sizde yerinizi alın. Projelerinizi profesyonel ekibimiz ile hayata geçirelim. Hadi hemen iletişime geçin.

Copyright © 2024 | Tüm hakları saklıdır. | Design By , Ankara Web Tasarım, Ankara Kurumsal Web Tasarım