X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı

YAZILIM ALANINDA KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Covid-19 salgını sonrasında tüm dünyada çalışma şekli değişti. Pandemi ile birlikte işlerimizi uzaktan ,evden yapmaya başladık. Böylece internet kullanıcı sayısı arttı ve artmaya da devam etmekte. 2021'in Dijital Dönüşüm yılı olacak, hayatımız ve yaşayış tarzlarımız değişime uğradı. 2021 yılında veri analitiğinden yapay zekaya, ofis çalışma hayatından eğitime, çağrı merkezlerinden e-Dönüşüme kadar birçok alanda yenilik hayatımıza girmeye başladı.

Geleceğin meslekleri arasında yer alan yazılım geliştirme için siz de kendinizi yazılım alanında geliştirerek çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmeniz için gerekli adımları düzenli olarak uygularsanız, yazılım konusunda bir hayli yol almış olacaksınız. Bu adımlardan bazıları ise şöyledir;

YAPACAĞINIZ İŞE İNANIN

Kodlamaya sıfırdan başlayan birisi için ilk temel kural; bunu yapabileceğine gerçekten inanmak ve hevesli olmaktır. Yazılım hevesiniz olmadan, zorla yapılabilecek bir alan değildir. Hem performansınız  hem de motivasyonunuz açısından kendinize inanmayı bırakmamalısınız. Eğer yeterince hevesli değilseniz, yazılım sistemleri sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Çünkü bir cihaza ne yapacağını kodla aktarmak, analitik zeka ve ayrıntılı düşünme becerisi gerektiriyor. Hata alsanız da, yanlış yapsanız da inancınızı yitirmeyin ve emek göstermeye devam edin çünkü sonrasında mutlaka emeklerinizin karşılığını alacaksınız.


ÇALIŞMA ALANINIZI DÜZENLEYİN

İlk önce kendinize konforlu bir çalışma ortamı ayarlayın. Çevrenizde ve bilgisayarınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey bulunmamalı. Ferah ve düzenli bir ortam dikkatinizin bozulmasını engelleyecek ve yazılıma odaklı bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.


ÇALIŞMA PLANINIZI AYARLAYIN

Kendinize bir çizelge oluşturarak, sizin için günün en verimli saatlerini belirleyin. Genellikle okul ve çevrenizden uzak olduğunuz anlar, çalışma ortamınıza odaklanmanız açısından en uygun zamanlardır.

Eğer böyle bir boş vaktiniz yoksa ve kendinizi geliştirmekte kararlıysanız özellikle sosyal medya kullanımını minimuma indirmeniz gerekiyor. Yeterince zaman ayıramadığınız eksik ve yanlış bir çalışma ortamı hem olan hevesinizi kaçıracaktır, hem de yerinde saymanıza sebep olacaktır.


HANGİ PROGRAMLAMA DİLİ İLE BAŞLAYACAĞINIZI BELİRLEYİN

İlk başta C programlama dili ya da Python’dan başlamak en mantıklısıdır. Sektördeki neredeyse tüm diller C programlama dilinin içerik ve çalışma mantığını esas alarak geliştirilmiştir. Bu yazılım dillerini planlı bir şekilde çalışır ve çalışmalarınızı aksatmadan pratiklerinizi sürdürürseniz yaklaşık 60 gün gibi kısa bir sürede öğrenebilirsiniz.

Öğrenme aşamasında kafanızda soru işaretleri oluşabilir. Karamsarlığa kapılmadan, daha çok çalışarak kendinizi geliştirin. Elbet bir gün emeğinizin karşılığını alacaksınız.

Pratiklerinizi çoğalttıktan sonra C programlama diliyle oluşturduğunuz bu alt yapıyı hangi dilde devam ettireceğine karar vermeniz gerekiyor. Bu konu hakkında fikir sahibi olmak için LinkedIn hesabı açmanızı tavsiye ederiz. Yayınlanan iş ilanları sayesinde piyasada en çok ihtiyaç duyulan programlama dillerini öğrenmiş olursunuz.

Şu an için mobil uygulamalar zirvede fakat bu durum yakın bir gelecekte değişebilir. Yazılım dünyası çok hızlı gelişen sistemler bütünüdür ve sizin de kendinizi sürekli geliştirerek ayak uydurmanız gerekir. Biraz sabır ve azimli çalışma gereken sonucu verecektir.


YABANCI DİL

Yabancı diliniz varsa ya da öğrenme beceriniz kuvvetliyse bu sizin için büyük bir avantajdır. Yazılım dünyasının geçerli dili İngilizce olduğu için öğrenim açısından bir adım önde olacaksınızdır.


HANGİ ALANA MERAKINIZ VAR, KENDİNİZİ HANGİSİNDE GELİŞTİRMEK İSTİYORSUNUZ?

Uygulama geliştirme ve sistem geliştirme alanlarında hangisinde rol almak istediğinize karar vermelisiniz. Kendi yazılım becerinize bakarak, hangi alanda olmak istediğinizi seçebilirsiniz. Günümüzde Web, E-ticaret ve Mobil uygulamaların daha ön planla olduğunu göz önünde bulundurarak seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Her gün kod yazarak pratik yaparak yeteneğinizi geliştirebilir ve daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

İletişim

Cogen Yazılımın ayrıcalıklı dünyasın da sizde yerinizi alın. Projelerinizi profesyonel ekibimiz ile hayata geçirelim. Hadi hemen iletişime geçin.

Copyright © 2024 | Tüm hakları saklıdır. | Design By , Ankara Web Tasarım, Ankara Kurumsal Web Tasarım